• Новости
  • Государство и право

    история и теория
    государства и права

  • Экономика

    экономика, финансы,
    политэкономия

  • Блог
  • Карта сайта
  • Поиск
  • Главная
  • Государство и право
  • Римське право
  • Види карного процесу в римському праві

Види карного процесу в римському праві

Карному переслідуванню підлягали тільки правопорушення, які доктрина римського права розглядала як такі, що стосуються «публічних справ». Низку досить небезпечних для суспільства правопорушень (які у сучасних правових системах кваліфікуються як карні злочини — крадіжка особистого майна, заподіяння тілесних ушкоджень тощо) розглядали в Римі як делікти приватного права і тому такі злочини підлягали приватному, а не карному судочинству. Можливість застосування карно-процесуальних форм визначалася з урахуванням сукупності обставин: змісту вчинених дій, суб'єкту злочину, наявності спеціальної підсудності, діапазону санкцій за делікт тощо. Цим зумовлювався той чинник, що єдиної, універсальної і загальнообов'язкової форми карного судочинства римська юстиція не виробила.

Поступово у Стародавньому Римі склалося кілька форм карного процесу:

1) публічний процес у справах, що підлягали одноосібній юрисдикції магістрата. Тут справа про публічне правопорушення розглядалася одноосібно уповноваженою на це посадовою особою (курульним магістратом), юрисдикція якого спиралася на повноваження в межах наданої йому вищої влади. Цей процес застосовувався у разі спеціальних звинувачень, або у звинуваченнях проти чітко визначених категорій осіб: при вчиненні військових злочинів вояками; при вчиненні злочинів жінками-римлянками (якщо такі справи не належали до адміністративно-поліцейської юрисдикції едила); при вчиненні злочинів проти іноземців і взагалі неримських громадян; при вчиненні злочинів рабами тощо. При розгляді справ одноосібно магістратом порядок судочинства не обмежувався формальними вимогами; фахівці-правознавці до участі у процесі не залучалися, допускався тільки самозахист звинувачуваного;

2) публічний процес у справах, що підлягали юрисдикції магістрата за участю народних зборів як обов'язкової апеляційної інстанції. Судове рішення, прийняте в результаті такого розгляду, спиралося на верховну владу римського народу. Цей процес застосовувався при розгляді найбільш тяжких публічних деліктів, вчинених римськими громадянами, надто тих, що передбачали у вигляді покарання страту. Ця форма процесу вимагала додержання кількох обов'язкових стадій: виклик до суду, аналіз обставин справи, вирок магістрату, звернення до народних зборів з проханням визначити остаточність вироку, рішення народних зборів. При цьому всі стадії процесу мали відбуватися з додержанням точно регламентованих формальних процедур. Пізніше апеляцію до народу було замінено правом звернення з оскарженням вироку магістрата до імператора як провідника держави;

3) процес у справах, що виникали із вчинення приватних деліктів. Відбувався він на різних етапах розвитку римського права у різних формах: у вигляді легісакційного, формулярного, екстраординарного тощо провадження. Хоч у цьому разі мав місце, поряд з іншими, розгляд справ з правопорушень, що тепер відносять до карних злочинів, і відповідно застосовувалися можливості примусу з боку публічної влади, але у головних своїх рисах він не відрізнявся від розгляду інших справ на основі положень приватного права;

4) процес у справах, що підлягали юрисдикції колегії присяжних суддів. Він провадився спеціально створюваними колегіями присяжних суддів під головуванням магістрату (як правило претора). Судове рішення спиралося на делеговані повноваження «представників римського народу». Цей процес застосовувався для розгляду справ, які виникали із звинувачень магістратів у вчиненні посадових правопорушень, злочинів проти публічного правопорядку, вчинених римськими громадянами, тощо. У «класичну добу» цей вид процесу став найбільш поширеним, а згодом саме з нього виник суд за участю присяжних з числа рівноправних громадян. Римська юриспруденція розробила також деякі загальні норми процесу за участі присяжних: суд мав відбуватися там, де присяжні можуть одержати повні відомості про обставини правопорушення; суддя (магістрат, що головує) вирішує питання права, а присяжні вирішують питання факту, тобто сам злочин і провина особи, що обвинувачується, зважуються присяжними, а норми права (визначені магістратом, що головує у суді) тільки визначають правові наслідки рішення присяжних;

5) процес у справах, що підлягали одноосібній юрисдикції магістрата у провінції на підставі його спеціальних повноважень, наданих йому щодо римських громадян та інших жителів провінції, що не є римськими громадянами. Він зводився, як правило, до затвердження рішень і вироків органів муніципального самоврядування.

{module SAPE in content}

 

  • Назад
  • Вперёд

Блог

Шокирующие факты о гигиене в средние века

До 19 века в Европе царила ужасающая дикость. Забудьте о том, что вам показывали в фильмах и фэнтезийных романах. Правда — она гораздо менее… хм… благоуханна. Причем это относится не только к мрачному Средневековью. В воспеваемых эпохах Возрождения и Ренессанса принципиально ничего не изменилось.

Подробнее...

9 способов взбодрить мозги

Вам нужно, чтоб мозг четко выполнял то, что Вам нужно? Это достаточно сложно и мы научим, как достичь этого!

Подробнее...

Топ 5 самых необычных причин смертной казни

Не так давно смертная казнь служила чем-то вроде развлекательных программ для любопытной публики. От детей до старух – все с удовольствием смотрели на отлетающую голову приговоренного. Но иногда причины казни были совсем нелепы, давайте же взглянем на некоторые из них.

Подробнее...

15 причин не стать успешными

У всех есть мечта, но не все достигают ее. Точно также и с жизненными целями. По официальной статистике только 1% людей реально получил от жизни то, что хотел. И этот 1% населения нашей планеты знает один большой секрет, а если быть точнее, то секретов целых пятнадцать. Узнай их и ты!

Подробнее...

Мифы об «Отечественной» войне 1812 года

Мифологи России всегда и везде указывали, что войну 1812 года против России развязал Наполеон. Что на самом деле является ложью!

Первая война, которую на России называют Отечественной, случилась вовсе не в 1941 году как думают многие.

Подробнее...

Новости

Гарнитура виртуальной реальности Oculus Rift

Недавно компания Oculus провела презентацию Oculus Rift. Это логичное продолжение очков виртуальной реальности. Дата презентации была выбрана не случайно — спустя 3 дня началась игровая конференция E3, на которой было представлено немало игр для нового Rift. Ниже мы расскажем, что собой представляет устройство.

Подробнее...

Система онлайн образования «Универсариум»

«Универсариум» — открытая электронная образовательная платформа, построенная по технологии массовых открытых онлайн-курсов. Проект предоставляет российским гражданам возможность получения качественного образования от ведущих университетов и лучших российских преподавателей.

Подробнее...

PocketBook CAD Reader Flex: прототип гибкого 13.3-дюймового E Ink ридера

Компания PocketBook занимается разработкой большого 13.3-дюймового ридера PocketBook CAD Reader Flex с E Ink дисплеем, ориентированного на профессиональных пользователей и будет удобен для работы с документами, чертежами и графиками. Интересной особенностью гаджета является пыле-, влагозащищенный гибкий корпус толщиной в 6.5 мм.

Подробнее...

Виртуальный карандаш

Примерно 450 лет назад изобрели карандаш. За это время он стал настолько привычным, что мы успели забыть, насколько это замечательная штука. Им можно писать под любым углом, а насыщенность цвета зависит от силы нажатия. Помарки можно легко стереть. Воспроизведение особенностей карандаша в цифровом формате занимало умы инженеров много лет, вот почему последнее изобретение Apple так впечатляет.

Подробнее...

Мультиинструмент Artiphon

Уникальный девайс Artiphon INSTRUMENT вошел в число 15-ти лучших изобретений 2015 года по версии журнала Time. Устройство может воспроизводить струнные, клавишные, смычковые, ударные музыкальные инструменты. При его подключении к смартфону, планшету или компьютеру, каждый, независимо от уровня музыкального образования, может играть свои любимые мелодии. Доступно множество звуков и функций.

Подробнее...
Copyright © studentu.info 2015 - 2019 All rights reserved. Custom Design by Youjoomla.com
Государство и право